Проектиране на сгради
Какво представляват законите и разпоредбите за проектирането на сградите и за кого са приложими?
Те са набор от правила, които трябва да се спазват при проектирането на сградите и тяхното изграждане, с цел осигуряване на обществената безопасност и здраве и като гаранция, че самото проектиране на сградите и тяхното построяване ще бъдат извършени според най-високите стандарти за качество, практичност и издръжливост.
Инвестиционното проектиране се извършва в съответствие с издадена виза за проектиране по чл. 140 от ЗУТ. Инвеститорът определя и възлага фазите на проектиране на сградата и частите на самия проект, в зависимост от вида на инвестиционния проект. При възлагане на частите на проекта и тяхното изготвяне, трябва да се спазват изискванията за задължителен минимален обхват по чл. 144, ал. 1, т. 3 от ЗУТ.
Проектиране на сградата до предаването й на възложителя
Необходими стъпки:
- Изготвяне на идеен проект по част „Архитектура“, включващ в себе си начин на застрояване, улична и алейна мрежа, паркинги, озеленяване, разпределения на всички нива, характерни разрези, фасади;
- Технически проект – в обем и съдържание съгласно Наредба № 4/21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, разработен за избрания от възложителя вариант, съдържащ следните части:
Част Архитектура:
- Работни проекти с детайли и спецификации;
- 3D визуализация и цветен албум.
Част Конструктивна:
- Работни проекти с детайли и спецификации;
- Статически изчисления.
Част Геодезия:
- Вертикална планировка или трасировъчен карнет.
Част Електро:
- Работен проект – силнотокова вътрешна инсталация;
- Работен проект – слаботокови вътрешни инсталации за телефони, интернет, TV;
- Количествени сметки.
Част ВиК:
- Работен проект – вътрешни инсталации;
- Количествени сметки.
Част ОВК:
- Работен проект за отопление, вентилация;
- Топлотехническа обосновка;
- Технология на кухня за заведение за хранене;
- Количествени сметки.
Проект за безопасност и здраве (ПБЗ);
Част Енергийна ефективност (в зависимост от категорията на обекта);
Пожарна безопасност (в зависимост от категорията на обекта);
Количествени сметки към всички специалности.
Преди започване изготвянето на проектната документация се подписва договор между възложител и проектант за проектиране на сграда, като възложителят трябва да притежава и представи следните документи:
- Скица заедно с виза за проектиране или извадка от действащ подробен устройствен план (ПУП) (в цифров вид) с фиксирани градоустройствени показатели (издава се от главния архитект на съответната община и срокът и на валидност е 6 месеца). Срокът за издаване на виза за проектиране е 14 дни;
- Предоставяне на задание за проектиране;
- Геодезическо заснемане (в цифров вид) – координатен регистър за парцела, цифров модел на терена и осови точки на съседни улици;
- Предварителен договор за присъединяване към електрическата мрежа – сключва се с местното електроразпределително дружество – заявяват се мощностите, необходими за обекта. За еднофамилна къща е необходима мощност 15 K Срокът за издаване е 30 дни;
- Изходни данни за проектиране от „ВиК” ЕООД с посочени точки за присъединяване и дебит на съществуващ водопровод. Срокът за издаване е 30 дни.
- Инженерно-геоложки доклад (не е задължителен).
Към изготвянето на документацията по фаза „Технически проект“ се преминава след одобряване от страна на възложителя на проекта по част „Архитектура“ и предоставяне на изходни данни от електроразпределителното или ВиК дружество.
Инвестиционните проекти съдържат цялата необходима информация за извършване на строително-монтажните работи, а точното им изпълнение ще гарантира реализирането на целта на инвеститора.
След изготвянето на инвестиционните проекти:
- Входират се в общинска администрация за издаване на разрешение за строеж;
- Разработват се проекти за финансиране и кредитиране на сградата;
- Изпълняват се строително-монтажните работи.
Защо трябва да се спазват изискуемите по закон правила, когато става въпрос за проектиране на сграда?
Проектирането на сградата е от съществено значение за създаването на безопасна и комфортна среда за собствениците или ползвателите й. От изключителна важност е спазването на регламентираните в закона изисквания при проектирането на сградите, тъй като това има пряко отношение към здравината на конструкцията, което пък от своя страна е непосредствено свързано с безопасната експлоатация на обекта.